lip 16 2014

Parametry wkładów kominkowych


Komentarze: 0
Aby wybrać dobry wkład kominkowy do planowanego kominka trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. W szczególności należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:
kształt i wymiary wkładu materiał (stal lub żeliwo) kształt i wymiary szyby moc grzewczą (średnio 1kW starcza na ogrzanie 10m2 powierzchni) sprawność podawaną w procentach 
Kształt i wymiary wkładu warunkują finalny kształt i wymiary kominka. Materiał z jakiego wykonany jest wkład warunkuje wygląd i styl wkładu i samej aranżacji kominka. Modele wykonane ze stali bardziej pasują do nowoczesnych komminków, modele wykonane z żeliwa bardziej pasują do kominków rustykalnych. Stal szybciej się nagrzewa i szybciej traci ciepło, żeliwo dłużej się nagrzewa i dłużej oddaje ciepło. Od kształtu i wymiarów szyby zależy wizualny efekt ognia. Im większe przeszklenie tym lepiej widoczny ogień. Pryzmat czy panorama szyby uwydatniają palenisko i efekt płomienia jest dobrze wyeksponowany, lepiej i ciekawej widoczny. Moc grzewczą wkładu kominkowego trzeba odpowiednio dobrać do planowanej powierzchni do ogrzania. Średnio przyjmuje się, że 1kW mocy starcza na ogrzanie 10m2 powierzchni. Sprawność wkładu kominkowego określa wydajność energetyczną i tym samym ekonomię palenia. Im sprawność jest wyższa wyższa tym więcej energii można odzyskać w postaci ciepła, natomiast mniej energii powstałej w wyniku spalania paliwa się marnuje.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz