Archiwum - lipca 2014

linkologia.pl spis.pl
Aby wybrać dobry wkład kominkowy do planowanego kominka trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. W szczególności należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:
 • kształt i wymiary wkładu
 • materiał (stal lub żeliwo)
 • kształt i wymiary szyby
 • moc grzewczą (średnio 1kW starcza na ogrzanie 10m2 powierzchni)
 • sprawność podawaną w procentach 
Kształt i wymiary wkładu warunkują finalny kształt i wymiary kominka. Materiał z jakiego wykonany jest wkład warunkuje wygląd i styl wkładu i samej aranżacji kominka. Modele wykonane ze stali bardziej pasują do nowoczesnych komminków, modele wykonane z żeliwa bardziej pasują do kominków rustykalnych. Stal szybciej się nagrzewa i szybciej traci ciepło, żeliwo dłużej się nagrzewa i dłużej oddaje ciepło. Od kształtu i wymiarów szyby zależy wizualny efekt ognia. Im większe przeszklenie tym lepiej widoczny ogień. Pryzmat czy panorama szyby uwydatniają palenisko i efekt płomienia jest dobrze wyeksponowany, lepiej i ciekawej widoczny. Moc grzewczą wkładu kominkowego trzeba odpowiednio dobrać do planowanej powierzchni do ogrzania. Średnio przyjmuje się, że 1kW mocy starcza na ogrzanie 10m2 powierzchni. Sprawność wkładu kominkowego określa wydajność energetyczną i tym samym ekonomię palenia. Im sprawność jest wyższa wyższa tym więcej energii można odzyskać w postaci ciepła, natomiast mniej energii powstałej w wyniku spalania paliwa się marnuje.
kosula : : parametry, parametry wkładów kominkowych

linkologia.pl spis.pl

Wybór konkretnego wkładu kominkowego nie jest łatwy ponieważ na rynku jest wiele modeli tych urządzeń. Aby ułatwić wybór osobom szukającym wkładu przedstawię ciekawe różnorodne modele wkładów kominkowych, które będą pasowały do wielu aranżacji.

Poniżej przygotowana przeze mnie lista ciekawych wkładów kominkowych zarówno stalowych i żeliwnych o różnym kształcie i różnych parametrach:

To tylko kilka przykładowych modeli. Wkładów kominkowych obecnie na rynku jest mnóstwo tak samo jak ich producentów.

kosula : : ciekawe wkłady kominkowe, wkład kominkowy, wkłady kominkowe

wkład kominkowy Komentarze (0)
14. lipca 2014 18:35:00
linkologia.pl spis.pl
Sercem kominka jest wkład kominkowy. Obecnie nie buduje się już kominków bez wkładów ponieważ jest to strata wydajności i energii. Kominek bez wkładu kominkowego ma sprawność rzędu 20%, co oznacza, że aż 80% energii ucieka do komina! Sprawność dla kominków z wkładami kominkowymi wynosi w zależności od danego wkładu od 60 do nawet 90%! Dla przykładu sprawność rzędu 80% oznacza, że tylko 20% energii ucieka do komina, a aż 80% energii powstałej w wyniku spalania paliwa odzyskujemy w postaci ciepła. Sprawność rzędu 60-69% uznaje się za przeciętną, z tym, że poniżej 64% to przeciętnie nisko powyżej 65% przeciętnie wysoko. Sprawność powyżej 70% to wynik dobry. Natomiast sprawność powyżej 79% to wynik bardzo dobry. Na rynku znajdują się nawet takie modele które posiadają sprawność rzędu 86%, czy nawet 90% ale to niezwykle rzadkie modele i zwykle droższe.
 
Polecam każdemu aby podczas budowy kominka zdecydować się na kominek z wkładem kominkowym. Jest to oszczędność energii ale i ułatwienie późniejsze eksploatacji kominka - Wkłady kominkowe mają też różne funkcje ułatwiające eksploatację kominka.
kosula : : wkład kominkowy, wkłady kominkowe

Kominki Komentarze (0)
14. lipca 2014 18:20:00
linkologia.pl spis.pl

Kominek to wspaniała ozdoba i dekoracja, która doda charakteru i orygonalności każdemu pomieszczeniu. Styl kominka powinien być dobrany do reszty pomieszczenia tak by ładnie komponował się z resztą aranżacji w pomieszczeniu. Postawienie kominka wymaga elementarnej wiedzy teoretycznej aby wiedzieć jakie funkcje będzie pełnił. Kominek może mieć funkcje estetyczne i grzewcze. Najważniejszym elementem kominka, który ma wpływ bezpośrednio głównie na funkcje i walory grzewcze ale także i na wygląd (kształt, wymiary, wygląd fasady) jest wkład kominkowy. To od konkretnego wkładu kominkowego będzie zależała wydajność kominka, jego moc grzewcza, łatwość eksploatacji i wiele innych elementów.

Wybierając wkład kominkowy przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

 • kształt i wymiary wkładu
 • materiał z jakiego wykonany jest wkład (stal lub żeliwo)
 • kształt i wymiary szyby
 • moc grzewczą (w zależności od powierzchni do ogrzania, średnio 1kW starcza na ogrzanie 10m2 powierzchni)
 • sprawność podawaną w procentach (im wyższa sprawność tym większa wydajność)
 • ilość zużywanego opału na godzinę (na każde 7 kW mocy zużycie opału nie powinno przekraczać 2,5 kg na godzinę)
kosula : : kominek, wkład kominkowy

Strona główna


Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123